FACTORY FWD

The 21st century’s version of the “jalopy” race car. Domestic and foreign Front Wheel Drive street cars swap out the interior comforts of a daily-driver, throw in the safety necessities, and simply go racing. Folks by the thousands have turned from fans to drivers in the span of a day after acquiring a cheap car and spending an afternoon in their driveway.

2021 Hart's Auto Center Factory FWD Results


July 24th (non points)

25 Lap Feature - 1. Don VanValkenburg III, 2. William L Clark, 3. Jeremy Tunny, 4. Kyle Dubecky, 5. Dylan Dupler, 6. Brad Ransdell, 7. Kimmie Greig, 8. Cameron Frentress, 9. Nathan Brown, 10. Zach Hall, 11. Andrew Brown, 12. John Greer Jr, 13. Brayton Laster, 14. Brandon Acree, 15. Alicia Imrie, 16. Josh Hall, 17. JD Williamson, 18. Charles Tyree, 19. Douglas Smith, 20. Cory Adams, 21. Justin Wheeler, 22. Francisco Santiago Jr, DNS - Andy Sparks, Mason McKinney


July 17th

25 Lap Feature #1 - 1. Jess Holliday, 2. Ricky Johnson, 3. Kyle Dubecky, 4. William L Clark, 5. Scott Stewart Jr, 6. Christopher Gray, 7. Robert Bryan, 8. Eddie Snapp III, 9. Rich Catron, 10. Joe Wright Jr, 11. Jason Coulter, 12. Dylan Dupler, 13. Zach Hall, 14. Ty Palmer, 15. Josh Hall, 16. Jeff Lynch, 17. Douglas Smith, 18. Francisco Santiago Jr, 19. Jesse Cox, 20. Corbin Groce

25 Lap Feature #2 - 1. Kimmie Greig, 2. Brad Ransdell, 3. Austin Stidam, 4. Cameron Frentress, 5. Cameron Snapp, 6. Wes Stegman, 7. Nathan Brown, 8. Mason McKinney, 9. Andy Sparks, 10. Bobby Applegate, 11. Jaiden Baker, 12. Jessica Bush, 13. Charles Tyree, 14. Mike Gulley Jr, 15. Rayden Eversole, 16. Joshua Storm, 17. Tylar Brown, 18. Brent Lee, 19. Don VanValkenburg III, DNS - Alicia Imrie


July 3rd

Heat Winners - Mike Poynter Jr, Joe Gonder Jr, Don VanValkenburg III, Ricky Johnson

Last Chance Race 1 - 1. Cameron Snapp, 2. Jessica Bush, 3. John Hale, 4. Jacob Bowers, 5. Charles Tyree, 6. JD Williamson, 7. Joe Wright Jr, 8. William L Clark, 9. Douglas Smith, 10. Francisco Santiago Jr, 11. Kenny Ewing, DNS - Tylar Brown, John Greer Sr, Brandon Acree

Last Chance Race 2 - 1. Scott Stewart Jr, 2. Brad Ransdell, 3. Kimmie Greig, 4. Cameron Frentress, 5. Doodle Farris, 6. Jeramie England, DNS - Alicia Imrie, Jeff Lynch, Andy Sparks, Robert Bryan, Joseph Liggett, Korben Groce, Joshua Storm

Chip Branham Memorial 44 Lap Feature - 1. Joe Gonder Jr, 2. Don VanValkenburg III, 3. Lavin Crain, 4. Ricky Johnson, 5. Jeremy Tunny, 6. Andrew Brown, 7. Kyle Dubecky, 8. Scott Stewart Jr, 9. Austin Stidam, 10. Wes Stegman, 11. Dylan Dupler, 12. Nathan Brown, 13. Cameron Frentress, 14. Cameron Snapp, 15. Eddie Snapp III, 16. Zach Hall, 17. Jason Coulter, 18. Junior Lemasters, 19. Kimmie Greig, 20. Cole Gunter, 21. Mike Gulley Jr, 22. Mason McKinney, 23. Tim Smith, 24. Ty Palmer, 25. Aaron Brown Jr, 26. John Hale, 27. Jesse Cox, 28. Drew Dupler, 29. Mike Poynter Jr, 30. Jessica Bush, 31. Brad Ransdell, 32. Jacob Bowers


June 12th

Heat Winners - Wes Stegman, Andrew Brown, Aaron Brown Jr, Mike Gulley Jr, Jason Coulter

25 Lap Feature 1 - 1. Zach Hall, 2. Wes Stegman, 3. Kyle Dubecky, 4. Mike Gulley Jr, 5. Jason Coulter, 6. Robert Bryan, 7. Nathan Brown, 8. William L Clark, 9. Cameron Snapp, 10. Austin Stidam, 11. Brayton Laster, 12. Alicia Imrie, 13. Tim Smith, 14. Jessica Bush, 15. Robert Bussie, 16. David Kirkwood, 17. John Hale, 18. Ethan George, 19. Jeff Lynch, 20. Brent Wheeler, DNS - Mark Dailey Jr, Daqua Johnson, Cory Adams

25 Lap Feature 2 - 1. Mason McKinney, 2. Andy Sparks, 3. Eddie Snapp III, 4. Brad Ransdell, 5. Ben Beasley, 6. Andrew Brown, 7. Kimmie Greig, 8. Aaron Brown Jr, 9. Lucas Liggett, 10. JD Williamson, 11. Drew Dupler, 12. Cole Rhoton, 13. Dylan Dupler, 14. Jesse Cox, 15. Jason Perkins, 16. Lee Schwartz, 17. Josh Hall, 18. Jaiden Baker, 19. Megan Matthews, 20. Jacob Bowers, 21. Ty Palmer, DNS - Kenny Ewing


Powder Puff Feature - 1. Jordan Koontz, 2. Heather Beasley, 3. Emerald Gill, 4. Jill Stidam, 5. Megan Matthews, 6. Destiny Foreman, 7. Jaiden Baker, 8. Lindsey Cosby, 9. Kim Rackley, DNS - Jessica Bush, Debbie Liggett


June 5th (non points)

35 Lap Feature - 1. Andrew Brown, 2. Scott Stewart Jr, 3. Ricky Johnson, 4. Zach Hall, 5. Jacob Garrigus, 6. Dylan Dupler, 7. Nathan Brown, 8. Austin Stidam, 9. Christopher Gray, 10. Drew Dupler, 11. Mike Gulley Jr, 12. Noah Perkinson, 13. Eddie Snapp III, 14. Joe Gonder Jr, 15. William L Clark


May 29th

30 Lap Feature 1 - 1. Don VanValkenburg III, 2. Kyle Dubecky, 3. Wes Stegman, 4. Austin Stidam, 5. Zach Hall, 6. William L Clark, 7. Jesse Cox, 8. Drew Dupler, 9. Cole Rhoton, 10. Robert Bryan, 11. Mason McKinney, 12. Mike Gulley Jr, 13. Tom Courtney, 14. Alicia Imrie, 15. Jessica Bush, 16. Noah Perkinson, 17. Callie Whitsett, 18. Scott Matthews, 19. JD Williamson, 20. Ricky Johnson, DNS - Devin Barry

30 Lap Feature 2 - 1. Kimmie Greig, 2. Andrew Brown, 3. Scott Stewart Jr, 4. Jeremy Tunny, 5. Cameron Frentress, 6. Jason Coulter, 7. Eddie Snapp III, 8. Andy Sparks, 9. Nathan Brown, 10. Lavin Crain, 11. Dylan Dupler, 12. Joe Wright Jr, 13. Cameron Snapp, 14. Ty Palmer, 15. Jeff Lynch, 16. Josh Hall, 17. Brent Wheeler, 18. Kenny Ewing, 19. Douglas Smith, DNS - Brent Lee


May 15th

Heat Winners - Kenny Ewing, William L Clark, Drew Dupler, Tim Smith
25 Lap Feature 1 - 1. Kyle Dubecky, 2. Jess Holliday, 3. Mason McKinney, 4. William L Clark, 5. Drew Dupler, 6. Eddie Snapp III, 7. Zach Hall, 8. Joe Wright Jr, 9. Josh Garr, 10. Jesse Cox, 11. Ty Palmer, 12. Nathan Brown, 13. Mike Gulley Jr, 14. Jason Perkins, 15. Ronnie Wright, 16. Brian King, 17. Alicia Imrie, 18. Josh Hall, 19. Brent Lee, 20. Jaiden Baker, DNS - William Clark, Jeff Lynch

25 Lap Feature 2 - 1. Tim Smith, 2. Robert Bryan, 3. Scott Stewart Jr, 4. Mark Dailey Jr, 5. Andy Sparks, 6. Jeremy Tunny, 7. Wes Stegman, 8. Austin Stidam, 9. Dylan Dupler, 10. Jessica Bush, 11. Jason Coulter, 12. Kenny Ewing, 13. David Kirkwood, 14. Joe Gonder Jr, 15. Megan Matthews, 16. Noah Perkinson, 17. Ricky Johnson, 18. Cameron Snapp, 19. Brad Ransdell, 20. Andrew Brown, DNS - Cody Shumaker, Cameron Frentress


May 1st

Fast Qualifier - Larry Hatfield 14.859 Seconds

click here to view event bonuses

Last Chance Race #1 - 1. Scott Stewart Jr, 2. Wes Stegman, 3. Brad Ransdell, 4. Cameron Frentress, 5. Kyle Dunagan, 6. Josh Garr, 7. Nathan Brown, 8. Jesse Cox, 9. Mike Gulley Jr, 10. Ethan George, 11. Brian King, 12. Brandon Short, 13. Scott Matthews, 14. Jaiden Baker, 15. Jacob Bowers, 16. Joe Wright Jr, 17. Dane Laster, 18. William L Clark, 19. Noah Perkinson, 20. Adam Sims, DNS - Jeff Lynch, Joseph Stidham

Last Chance Race #2 - 1. Kyle Dubecky, 2. Joseph Liggett, 3. Rich Catron, 4. Robert Bryan, 5. Kenny Ewing, 6. Dylan Dupler, 7. Drew Dupler, 8. Robert Bryan II, 9. Ty Palmer, 10. Brayton Laster, 11. Robert Bussie, 12. Craig Murello, 13. Alicia Imrie, 14. Ryan Dunagan, 15. Bobby Applegate, 16. Jessica Bush, 17. William Clark, 18. Jim Knifely, 19. Mark Dailey Jr, 20. Andy Sparks, DNS - Francisco Santiago Jr

“Crazy” Carl Memorial 116 presented by Matt’s Lawn Care & 3-D General Contracting - 1. Larry Hatfield, 2. Chad Sizemore, 3. Eddie Snapp III, 4. Scott Stewart Jr, 5. Robert Bryan, 6. Kyle Dubecky, 7. Mason McKinney, 8. Wes Stegman, 9. Nathan Brown, 10. Zach Hall, 11. Brad Ransdell, 12. Mike Poynter Jr, 13. Zach Mathena, 14. Dylan Dupler, 15. Ricky Johnson, 16. Austin Stidam, 17. Jason Coulter, 18. Jess Holliday, 19. Don VanValkenburg III, 20. Robert Bryan II, 21. Kenneth Ewing, 22. Kyle Dunagan, 23. Drew Dupler, 24. Andrew Brown, 25. Joseph Liggett, 26. Josh Garr, 27. Aaron Brown Jr, 28. Tim Smith, 29. Lucas Liggett, 30. Jesse Cox, 31. Cameron Frentress, 32. Rich Catron


April 17th

Heat Winners - Kyle Dubecky, Ricky Johnson, Mike Poynter Jr, Lucas Liggett, Nathan Brown
25 Lap Feature 1 - 1. Robert Eversole, 2. Andrew Brown, 3. Austin Stidam, 4. Drew Dupler, 5. Andy Sparks, 6. Wes Stegman, 7. William L Clark, 8. Cameron Snapp, 9. Nathan Brown, 10. Robert Applegate, 11. Cameron Frentress, 12. Jason Coulter, 13. Kenneth Ewing, 14. Tim Smith, 15. Brian King, 16. Tyler Cox, 17. Mike Gulley Jr, 18. Brad Ransdell, 19. William Clark, 20. Brandon Gniadek, 21. Jacob Bowers, 22. Josh Hall, 23. Jesse Cox, DNS - Brandon Short, Rich Catron, Eddie Snapp III, Ethan George

25 Lap Feature 2 - 1. Kyle Dubecky, 2. Ricky Johnson, 3. Jess Holliday, 4. Aaron Brown Jr, 5. Zach Hall, 6. Mike Poynter Jr, 7. Zach Mathena, 8. Joe Wright Jr, 9. Robert Bryan, 10. Joseph Stidham, 11. Mason McKinney, 12. Ty Palmer, 13. Brayton Laster, 14. Dylan Dupler, 15. Doug Carver, 16. Jessica Bush, 17. Noah Perkinson, 18. Alicia Imrie, 19. Jeff Lynch, 20. Megan Matthews, 21. Douglas Smith, DNS - Lucas Liggett, Joseph Liggett, Mark Dailey Jr, John Hale, Justin

Powder Puff Feature - 1. Jordan Koontz, 2. Hannah Poynter, 3. Emerald Gill, 4. Jill Stidam, 5. Angie Sparks, 6. Heather Beasley, 7. Makala James, 8. Megan Matthews, 9. Jerica Smith, 10. Kim Rackley, 11. Jessica Bush, 12. Brittany Dailey, 13. Stacey Cobb, 14. Kelly Paro


April 3rd

Heat Winners - Robert Eversole, Kimmie Greig, Joseph Liggett, Lucas Liggett
25 Lap Feature 1 - 1. Ricky Johnson, 2. Mason McKinney, 3. Austin Stidam, 4. Brad Ransdell, 5. Mike Poynter Jr, 6. Zach Mathena, 7. Joe Wright Jr, 8. Wes Stegman, 9. Dylan Dupler, 10. Douglas Smith, 11. Mark Dailey Jr, 12. Ty Palmer, 13. Josh Hall, 14. Jaiden Baker, 15. Jessica Bush, 16. Tim Smith, 17. William L Clark, 18. Alicia Imrie, 19. John Hale, DNS - Jeff Lynch, Craig Murello, Jess Holliday, Kelly Paro

25 Lap Feature 2 - 1. Robert Eversole, 2. Andrew Brown, 3. Robert Bryan, 4. Joseph Liggett, 5. Eddie Snapp III, 6. William Clark, 7. Drew Dupler, 8. Roger Gwinn, 9. Kimmie Greig, 10. Andy Sparks, 11. Nathan Brown, 12. Brian King, 13. Justin Cobb, 14. Doug Carver, 15. Jason Coulter, 16. Tom Courtney, 17. Lucas Liggett, 18. Ethen George, 19. Ben Limbach, 20. Cameron Snapp, 21. Kyle Dubecky, 22. Jacob Bowers, DNS - Rich Catron